A prosztatából, Prosztata megnagyobbodás
Ezen eljárással pontosan meghatározható a prosztata nagysága, formája és hangvisszaverő képessége. A kivizsgálásnak fontos része a vérminta laboratóriumi vizsgálata. Ezt főként egy, a prosztata mirigyei által termelt és a vérben is megjelenő sajátos fehérje, a prosztataspecifikus antigén PSA vérben, illetve szérumban lévő szintjének megállapítása érdekében végzik.
PSA-t azonban nemcsak a prosztatamirigyek normális hámsejtjei, hanem a prosztata rákos sejtjei is termelnek. Tapasztalat szerint prosztatarák esetén a PSA-szintje jelentősen megemelkedik.
A PSA koncentrációja azonban a vérben a prosztata egyéb, nem daganatos megbetegedései gyulladás vagy dülmirigytúltengés esetén is megemelkedik.
A PSA-szint emelkedése tehát nem prosztatarák-specifikus. A prosztatarák diagnosztikájában napjainkban alkalmazott, fent leírt három vizsgáló eljárás közül mégis a PSA emelkedett szintje tekinthető a prosztatarák esetleges jelenléte legérzékenyebb jelzőjének.
Benyó Mátyás, urológus Sok esetben válik szükségessé az urológiai kivizsgálás során olyan vizsgálómódszerek elvégzése, a prosztatából ajánlott műtői, vagy hasonló speciális körülmények között végrehajtani. Ilyenek például a prosztata mintavétel biopszia is. Amennyiben a prosztata tapintása alapján és prosztata specifikus antigén PSA emelkedett értéke miatt felmerül a prosztata rosszindulatú daganatos megbetegedése prosztatakarcinóma, prosztatarákakkor mintát kell venni a betegség jelenlétét megerősítendő vagy kizárandó a megfelelő kezelés kiválasztásának céljából. Hirdetés A prosztatarák tünetei A prosztata daganatos megbetegedése sokszor egyáltalán nem okoz panaszokat, vagy nehezen különböztethető meg annak jóindulatú megnagyobbodásától. Vegyen részt a szűrővizsgálatokon, hogy időben felismerjék a bajt, vagy - a legtöbb esetben - hogy megnyugtassa magát!
Előfordulhat viszont az is, hogy kicsiny prosztatarák esetén a PSA még közel normális koncentrációban van jelen. Így a PSA-meghatározás egyedül önmagában nem elegendő a prosztatarákosok kiszűrésére.
Teljesen megbízható, végleges diagnózist csakis a prosztatából vett szövet kórszövettani, mikroszkópos vizsgálatával lehet felállítani. Ennek érdekében az orvos a végbélen át vagy a gáttájékon a prosztatába vezetett tűvel - lehetőség szerint a gyanúsnak a prosztatából területről, vagy a prosztata állományából több helyről rendszerint a prosztata hat a prosztatából szegmentumából - szövetmintát vesz ki biopsziát végez.
Prosztatarák - Budai Egészségközpont
Az eljárás nem igényel kórházi tartózkodást, járóbeteg-rendelés keretében is biztonságosan elvégezhető. A betegnél prosztatarák diagnosztizálása után a nála legeredményesebbnek ígérkező terápiás módszer jó megválasztása érdekében további kivizsgálásra van szükség.
Amennyiben gyanú merül fel, hogy a rák áttörte a prosztata kötőszövetes tokját, sor kerülhet a hólyag és a végbél eszközös, endoszkópos vizsgálatára is. A kivizsgálás része a mellkas és a prosztatából csontrendszer röntgenvizsgálata is, esetleges áttét jelenlétének kimutatása, illetve kizárása céljából.
Újabban a csontrendszer kivizsgálására a hagyományos röntgenvizsgálat helyett egy annál lényegesen érzékenyebb módszert, az egésztest csontszcintigráfiát, azaz a csontrendszer izotóp alkalmazásával történő átpásztázását végzik.
A prosztata betegségei Általános ismeretek A prosztata, vagy dülmirigy a férfi belső nemi szervekhez tartozó nemi mirigy. Az általa termelt váladék, a prosztataváladék a hímivarsejtekkel és az ondóhólyag váladékával együtt képezi az ondót. Felnőtt férfiaknál kb. A prosztata elhelyezkedését tekintve a húgyhólyag alján, de még az akaratlagos, tehát szabályozott vizeletürítést végző záróizom felett van.